Вступ 2
РОЗДІЛ 1 ТЕОРЕТИЧНІ ОСНОВИ ПРАВОВОГО НІГІЛІЗМУ. 4
1.1 Поняття та зміст правового нігілізму 4
1.2 Підходи до розуміння правового нігілізму. 6
1.3 Історичні причини виникнення правового нігілізму. 10
РОЗДІЛ 2 ПРОЯВ ПРАВОВОГО НІГІЛІЗМУ. 13
2.1 Форми та прояви правового нігілізму. 13
2.2. Причини прояву правового нігілізму 17
РОЗДІЛ 3 ШЛЯХИ ПОДОЛАННЯ ПРАВОВОГО НІГІЛІЗМУ. 21
3.1 Шляхи подолання правового нігілізму. 21
ВИСНОВОК: 25
ПЕРЕЛІК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ: 29
1.1 Поняття та зміст правового нігілізму
Становлення правової держави в Україні вимагає реального утвердження принципу верховенства права, зміцнення дисципліни, законності та правопорядку в країні, забезпечення прав, свобод та законних інтересів як фізичних, так і юридичних осіб та інших колективних суб’єктів.
Дотримання даних принципів покладається на високу свідомість всього народу. В умовах сьогоднення розвиток України постає серед недотримання принципів та приймає найрізноманітніші форми такі як, неприйняття певним прошарком суспільства правлячого курсу влади, нових проєвропейських цінностей, незадоволеність, а іноді й вороже відношення до проведених реформ, незадоволення їх проведенням, соціальні протести.
Ці неприйняття характерні як до простих людей, так і керівників високого рівня – депутатів, політичних партій, державних службовців. Таке ставлення до принципу верховенства права називається- нігілізмом, а поведінка, пов’язана з недотриманням норм права – правовий нігілізм.
1. Бондаревський В.Г. Правовий нігілізм в Україні та шляхи його подолання / В.Г. Бондаревський // Філософія: конспект лекцій : збірник праць. – К., 2012. – 750 c.
2. Юридичний словник-довідник / за ред. Ю.С. Шемшученка. – К. : Феміна, 1996. – 696 с.
3. Дручек О.В. Правовий нігілізм: підходи до розуміння / О.В. Дручек // Форум права. – 2009. – № 2. – С. 140– 144. – [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http:// www.nbuv.gov.ua/e-journals/FP/2009-2/09dovpdr.pdf.
Сучасне українське суспільство є вкрай неоднорідним, у ньому представлено форми й елементи як старого, так і нового соціального порядку. Головні системоутворюючі інститути українського суспільства під час реформ піддалися перетворенням у неоднаковому ступені, що викликало процес деформалізації норм соціальної взаємодії, розвиток тіньових, неформальних правил, що витиснули в якості живих соціальних регуляторів формальне право. Сформувалася неформальна правова культура, що характеризується зневагою до формального права, невірою у його реальну регулятивну чинність. А тому, широке поширення в різних сферах правової діяльності отримує правовий нігілізм.
На жаль, дане явище стало частиною нашого повсякденного життя. Правова необізнаність громадян призводить до того, що вони стають жертвами осіб, які не є доброчесними. Суперечливий характер сучасної правової дійсності в Україні обумовлюється наявністю двох суперечливих чинників: конституційного закріплення основ правової державності, прав і свобод людини та низького рівня правової культури, масового поширення правового нігілізму в усіх верствах суспільства та владних структурах.
Підсумовующи вищевикладене, можна дійти до висновку, що правовий нігілізм (нігілізм - від лат. nihil - ніщо, нічого) - крайній прояв правового невігластва, відкидання або ігнорування права, юридичних норм і загальноприйнятих правових цінностей, зневажливе ставлення до правових принципів і традицій. Як антипод правової культури правовий нігілізм породжує правопорушення навіть кримінального характеру.
Сьогодні у галузі юридичної науки ще потрібно дослідити низку складних питань, пов’язаних з концепцією правового нігілізму. З огляду на те, що це явище є загальним в національній та правовій реальності України, наукові дослідження у цій галузі є особливо важливими.