План
Вступ
1. Поняття олігархії в Україні
2. Історичні умови виникнення олігархії в Україні
3. Найбагатші люди України та Світу
4. Причини збагачення
5. Як саме розбагатіли українські мільярдери та аналогія з країнами Європи
6. Винні за версією Левка Лук’яненка
7. Боротьба з олігархами
Висновок
Список використаних джерел
1. Поняття олігархії в Україні
Українські олігархи — група осіб які виникли та/або функціонують як підприємці саме тому що контролюють владу в цілому або її гілки, яка неприродно швидко з'явилася на економічній і політичній арені Україні після здобуття нею незалежності в 1991 році, так само, як це сталося у сусідніх пострадянських країнах. Не слід плутати олігархів з бізнесменами, оскільки останні створили свій бізнес легальним шляхом та не завдяки своїм позиціям у владі, створивши конкурентноздатні компанії, що спроможні працювати у ринковій економіці.
Олігархи, як правило, визначаються як псевдо-ринкові підприємці, що мають безпосередній вплив на політику та економіку. У 1990-х олігархи перетворилися на підприємців із хорошими зв'язками, які почали майже з нічого і розбагатіли за рахунок непрозорого процесу приватизації державних підприємств за допогою корумпованості правлячої тогочасної політичної еліти (криміналітету). Пізніше численні українські бізнесмени прийняли до себе на контроль політичні партії, ставши їхніми спонсорами, або створили нові, щоб отримати місця і вплив (лобі) в Верховній Раді.
«Ряд пострадянсьских держав – вже є, або ж стають «мафіозними державами», де важко відрізнити діяльність урядів від організованої злочинності.»
Відставний прокурор Іспанії Хосе «Пепе» Ґрінда Ґонсалес, з розмови із американськими дипломатами в Мадриді, 2010
Зростання олігархів було пов'язано з процесами приватизації державних активів, якими партійна номенклатура часів СРСР розпоряджалася по факту. Ці процеси зазвичай беруть участь у розподілі власності підприємств, землі та нерухомості на рівноправній основі за допомогою таких інструментів, як приватизаційні чеки, сертифікати тощо. Враховуючи різні вподобання людей щодо політичних ризиків, право власності може бути легко перепродано.
Олігархія являє собою продовження, розвиток і перенесення на вищий рівень урядування кланової моделі суспільної ранньо-феодальної організації радянської доби, що базується на неформальних структурах влади — прихованих і потужних кланах. "Клани" в українських умовах використовують державні інституції для досягнення власних вузько приватних або корпоративних цілей, фактично привласнюючи державні функції як такі. Через існування декількох кланів виникає потреба в координації їх діяльності та в недопущенні або мінімізації конфліктів між ними. Цю функцію може брати на себе авторитарний правитель, що й спостерігалося за часів президентства Леоніда Кучми
Українські "клани" (що також іноді називають «фінансово-промисловими групами») виникли за регіональною ознакою. Найпотужніші з них асоціюються із залишками комуністичної партійної номенколатури та пов'язаних з нею кримінальних угруповань Донецьком, Києвом, Дніпропетровськом і Харковом. Іноді в одному регіоні може бути декілька потужних «кланів».
Список використаних джерел:
1. http://espreso.tv/news/2016/03/01/u_reytyng_milyarderiv_forbes_2016_potrapyly_pyat_ukrayinciv
2. https://galfinance.info/banki-i-finansi/2016/09/22/zvidki-u-milyarderiv-v-ukraini-ta-inshix-krainax-berutsya-groshi/
3. Кланово-олігархічна політична система //Політологічний енциклопедичний словник / уклад.: Л. М. Герасіна, В. Л. Погрібна, І.О. Поліщук та ін. За ред. М. П. Требіна. – Х. : Право, 2015
4. Володимир Малинкович: О причинах «оранжевой революции» в Украине. Раздел «Метаморфозы правящего режима», збірник «Помаранчева революція». Українська версія / М.: Європа, 2005
5. Незалежний медіа-холдинг «Українські компанії»: Каталог фінансово-промислових груп України
6. Тиждень.ua: Український олігархат. Накопичення первісного капіталу та стратегія збагачення українських мільярдерів
7. https://durdom.in.ua/uk/main/article/article_id/26258.phtml
8. http://ipress.ua/mainmedia/oligarhy_ne_zlo_i_ne_dobro_vony__problema_ukrainy__filosof_89641.html
9. http://www.pravda.com.ua/columns/2015/02/11/7058166/
Вступ
«Олігархи в Україні є проблемою вже більше 15 років. За великим рахунком ніхто не може нічого з ними зробити. Ті, хто могли б, наприклад, президенти України, яких з часу виникнення олігархів було аж три і нині вже четвертий, не хотіли. А ті, хто хотіли б, наприклад, громадські діячі чи журналісти, не можуть.
Кожен Президент чи Прем'єр-міністр, навіть якщо заявляв про боротьбу з олігархами, закінчував тим, що домовлявся з ними.
Після Революції Гідності ситуація з олігархами має вирішитися в будь-якому разі – частково через те, що олігархи самі зрозуміли, що їх час закінчився, частково через тиск на них зовнішніх сил, потужність яких набагато більша, ніж потужність політичного класу країни їх перебування.»
Сергій Дацюк
Саме через такий тривалий термін боротьбі з олігархією я вирішила більше дізнатися про причини виникнення цього явища в економіці країни, та чому досі нічого не змінилося, хоча були революції, котрі по факту ні до чого не призвели.
Висновок
В Україні досить мало олігархів в порівнянні з іншими країнами світу, але їх статки дуже впливають на статки інших громадян нашої країни, адже збагачення через політику заганяє людей в бідність. З кожним днем збільшуються тарифи для населення, щоб ліквідувати заборгованості в бюджеті, але відбувається це за рахунок простих громадян, а не олігархів.
Виходячи з всього масиву інформації, котру я перечитала, можу сказати, що винуваті гаранти Конституції. Адже, саме вони не знайшли іншого способу піднімати економіку, як через приватизацію. Тим паче, що за деякими даними, більшість наших олігархів мають родинні зв’язки з деякими Президентами. Тобто, країну розібрали на запчастини, а прості смертні мають відновлювати. На законодавчому рівні Україна ще не готова боротися з олігархами. І чи буде змога, якщо у олігархів завжди є свої люди в правлячій гілці влади? Чи допоможуть революції і вплив іноземних країн?
На мою думку, лише постійне втручання розвинених країн зможе допомогти подолати всі корупційні схеми, що прижилися з роками.