ЗМІСТ
Вступ 3
РОЗДІЛ 1. ОСНОВИ ОРГАНІЗАЦІЇ МІЖНАРОДНИХ РОЗРАХУНКОВИХ ОПЕРАЦІЙ ТА РОЛЬ БАНКІВ В ЇХ РЕАЛІЗАЦІЇ. 6
1.1. Зовнішньоекономічна активність вітчизняних компаній як основа розвитку банківських операцій. 6
1.2. Особливості міжнародних розрахунків 13
1.3. Розвиток міжнародної банківcької діяльності у руслі обслуговування зовнішньоекономічної діяльності вітчизняних компаній 23
РОЗДІЛ 2. ОРГАНІЗАЦІЯ МІЖНАРОДНИХ РОЗРАХУНКІВ ПРИ ЕКСПОРТНО-ІМПОРТНИХ ОПЕРАЦІЯХ ВІТЧИЗНЯНИХ КОМПАНІЙ 33
2.1. Формування системи кореспондентських відносин банків 33
2.2. Характеристика форм і способів організації міжнародних розрахунків 40
2.3. Документарні міжнародні розрахункові операції 51
РОЗДІЛ 3. БАНКІВСЬКІ ІНСТУМЕНТИ ЗАБЕЗЕЧЕННЯ ВИКОНАННЯ ЗОБОВ`ЯЗАНЬ ПО ЕКСПОРТНО-ІМПОРТНИХ ОПЕРАЦІЯХ 60
3.1. Банківська гарантія як інструмент забезпечення виконання розрахункових зобов'язань 60
3.2. Застосування нового стандарту глобальних платежів SWIFT-gpi 68
3.3. Організаційно-правове підґрунтя для виконання міжнародних розрахунків 75
Висновок 86
Список використаних джерел 89
Додатки 94
2.1. Формування системи кореспондентських відносин банків
Кореспондентський банкінг є важливою складовою глобальної платіжної системи, особливо для транскордонних транзакцій. Через кореспондентські банківські відносини банки можуть отримувати доступ до фінансових послуг у різних юрисдикціях та надавати своїм клієнтам транскордонні платіжні послуги, підтримуючи, зокрема, міжнародну торгівлю та фінансове включення. Крім того, більшість платіжних рішень, які не передбачають банківського рахунку на рівні клієнтів (наприклад, грошові перекази), покладаються на банківські кореспонденти для фактичного переказу коштів. До недавнього часу банки підтримували широку мережу кореспондентських відносин, але все частіше свідчать про те, що ця ситуація може змінюватися. Зокрема, деякі банки, що надають ці послуги, скорочують кількість відносин, які вони підтримують, і встановлюють кілька нових.
Через кореспондентські банківські відносини банки можуть отримувати доступ до фінансових послуг у різних юрисдикціях та надавати транскордонні платіжні послуги своїм клієнтам, підтримуючи міжнародну торгівлю та фінансове включення.
Банки традиційно підтримують широкі мережі кореспондентських банківських відносин, але все більше свідчить про те, що ця ситуація може змінюватися. Зокрема, деякі банки, що надають ці послуги, зменшують кількість відносин, які вони підтримують, і встановлюють мало нових. Вплив цієї тенденції неоднаковий для юрисдикцій та банків. Як результат, деякі банки-респонденти, ймовірно, підтримуватимуть відносини, тоді як інші можуть ризикувати відключенням від міжнародних платіжних мереж. Це означає загрозу, що транскордонні платіжні мережі можуть фрагментуватись і що діапазон доступних варіантів цих транзакцій може звузитися. Крім того, аналіз за допомогою даних SWIFT показує, що існує тенденція до концентрації в кореспондентській банківській діяльності. Зростаючі витрати та невизначеність щодо того, як далеко слід пройти належну ретельну перевірку клієнтів, щоб забезпечити дотримання регуляторних норм (тобто, якою мірою банки повинні знати клієнтів своїх клієнтів - так званий KYCC), банки називають головними причинами скорочення. їх кореспондентські стосунки. Щоб уникнути штрафних санкцій та пов'язаних з цим репутаційних збитків, банки-кореспонденти розробили підвищену чутливість до ризиків, пов’язаних із банківськими кореспондентами. Як наслідок, вони скоротили послуги для банків-респондентів, які:
• не створюють достатнього обсягу для подолання витрат на дотримання норм;
• розташовані в юрисдикціях, які сприймаються як надто ризиковані;
• надавати клієнтам платіжні послуги, про які немає необхідної інформації для адекватної оцінки ризику;
• пропонувати продукцію чи послуги або мати клієнтів, які представляють більш високий ризик протидії відмиванню грошей / боротьбі з фінансуванням тероризму (протидії протидії відмиванню коштів та фінансуванню фінансових ресурсів), і тому їх складніше керувати.
Нормативно-правова база приймається відповідно до цього звіту, як, зокрема, вимоги щодо протидії відмиванню коштів та фінансуванню фінансового ринку та відповідного імплементаційного законодавства та правил у різних юрисдикціях. Слід визнати, що ці вимоги, погоджені компетентними органами, поряд із суворим виконанням необхідні для запобігання та виявлення злочинних дій та забезпечення здорової фінансової системи. Робоча група обмежила свій аналіз заходами, які могли б допомогти підвищити ефективність процедур, зменшити витрати на дотримання вимог та допомогти вирішити наявну невизначеність, не змінюючи діючих правил та основних каналів банківських послуг кореспондентів між банками-кореспондентами та респондентами. [23]
Кореспондентський банкінг може включати різні послуги, такі як міжнародні перекази коштів, послуги з управління готівкою, чекове оформлення, позики та акредитиви чи послуги з обміну валют. Існує кілька способів надання цих послуг:
• У традиційному банківському кореспонденті банк-респондент укладає договір з банком-кореспондентом з метою здійснення платежів від імені банку-відповідача та його клієнтів. Клієнти банку-відповідача не мають прямого доступу до кореспондентського рахунку, але вони здійснюють операції побічно.
• Вкладений банківський кореспондент відноситься до використання кореспондентських відносин банку низкою банків-респондентів. Останні не мають прямого зв'язку з банком-кореспондентом, але ведуть бізнес через їхні стосунки з банком прямого відповідача банку для здійснення операцій та отримання доступу до інших фінансових послуг (наприклад, місцевий банк здійснює кореспондентський банківський бізнес опосередковано через свій регіональний ощадний банк).
• Оплачувані рахунки, також відомі як «прохідні» або «прохідні» рахунки, схожі на вкладені кореспондентські банки, але в цьому випадку банк-відповідач дозволяє своїм клієнтам безпосередньо звертатися до кореспондентського рахунку для ведення бізнесу на власного імені.
Оскільки банківські послуги-кореспонденти є ключовим елементом транскордонних транзакцій, можна очікувати, що вони будуть зростати паралельно з розширенням міжнародної торгівлі та транскордонної фінансової діяльності.
На рис. 2.1. наводяться основні потоки, пов'язані з кореспондентськими банківськими платежами, та взаємодія між кореспондентськими банківськими службами та платіжними системами. Він показує розрахунок платежу з банку А до банку С через банк-кореспондент. Оскільки банки A і C не ведуть рахунки один з одним, вони використовують послуги банку B як посередника. В одному випадку банк B переказує платіж на C лише за допомогою кореспондентського банкінгу, тоді як в іншому банк B використовує платіжну систему, в якій для передачі платежу беруть участь і B, і C. A, B і C зазвичай розташовуються в двох або більше різних юрисдикціях, і на сторонах, що надсилають і приймають, можуть бути залучені інші банки. [24]
Рис. 2.1. Схема здійснення платежів за допомогою кореспондентських відносин
1. Списання рахунку платника в банку А
2. Кредитування дзеркального рахунку банку B у банку А, який ведеться з метою обліку
3. Платіжне повідомлення від банку A до банку B по телекомунікаційній мережі
4. Списання рахунку банку A з банку B (лоро рахунок)
А. Використання лише банка-кореспондента
5. Кредитування рахунку банку C у банку B
6. Платіжне повідомлення від банку B до мережі C через мережу телекомунікацій
7. Списання дзеркального рахунку з банку B у банку С, що ведеться з метою обліку
8. Кредитування рахунку одержувача в банку С
В. Залучення платіжної системи
5. Платіжне повідомлення від банку B до платіжної системи
6. Розрахунки через платіжну систему
7. Платіжне повідомлення від платіжної системи до банку C
8. Кредитування рахунку одержувача в банку С
Список використаних джерел
1. Мінімізація ризиків при веденні зовнішньоекономічної діяльності українськими підприємствами / Т.П. Шуба, О.Д. Колосовська, В.С. Оніщенко. Глобальні та національні проблеми економіки. 2017. № 20
2. Kozachenko G. V. Factors of financial and economical security of foreign economic activity in ukraine in context of globalization challenges / Kozachenko G. V, Illiashenko O. V., Matkovskiy A. V.., 2017. – 382 с.
3. Державна служба статистики України [Електронний ресурс] – Режим доступу до ресурсу: ukrstat.gov.ua.
4. Flissak K. Imperatives of international cooperation for economic diplomacy of Ukraine / K. A. Flissak., 2017. – 9 с.
5. Варцаба В.І., Заславська О.І. Сучасне банківництво: теорія і практика: Навч. посібник. — Ужгород: Видавництво УжНУ «Говерла», 2018. — 364 с.
6. Міжнародні розрахунки та валютні операції: навч. посіб. / Б.С. Івасів, Л.М. Прийдун, В.Я. Рудан. — Тернопіль: Вектор, 2013. —572 с.
7. Міжнародні організації. Кредитно-модульний курс [Текст]: 4 –те вид. перероб. Та доп. навч. посіб. /за ред.. Козака Ю.Г., Логвінової Н.С. – К.: Центр учбової літератури, 2011. – 288 с.
8. Payment Systems: Design, Governance and Oversight", edited by Bruce J. Summers, Central Banking Publications Ltd, London, 2012, p.
9. Michael Tompkins, Payments Canada Research Unit, and Ariel Olivares, Bank of Canada. "Clearing and Settlement Systems from Around the World: A Qualitative Analysis" (PDF). www.payments.ca. Retrieved 19 November 2018.Фінанси підприємств / М.М. Бердар [навч. посіб]. – К.: Центр учбової літератури, 2010. – 352 с
10. Chapman, J., J. Chiu, S. Jafri and H. Perez Saiz. 2015. “Public Policy Objectives and the Next Generation of CPA Systems: An Analytical Framework.” Bank of Canada Staff Discussion Paper 2015-6; Payments Canada Discussion Paper No. 2 – September 2015.
11. International Chamber of Commerce (ICC) (2014), “ICC Global Trade and Finance Survey 2014: Rethinking Trade and Finance”, Paris: ICC Banking Commission.
12. Руденко Л.В. Бровков С.М. Валютно-фінансові механізми в міжнародному бізнесі: світовий досвід та українська практика. Монографія. -К.: ТОВ «Агентство «Україна», 2001.-380с.
13. Руденко Л.В. Організація міжнародних кредитно-розрахункових операцій в банках. Навчальний посібник. -К.: Видавничий центр “Академія”, 2002. -376. (Альма-матер).
14. Руденко Л.В. Розрахункові та кредитні операції у зовнішньоекономічній діяльності підприємства: Підручник. -К.: Лібра, 2002.-304с.
15. Руденко Л.В. Міжнародні кредитно-розрахункові і валютні операції: Підручник.. -К.:ЦУЛ,2003.- 616 с.
16. РуденкоЛ.В. Documentary forms of payment for foreign trade operations: Lecture course. -К.: ЕКОМЕН, 2004. – 110 с.
17. Управління міжнародною конкурентоспроможністю в умовах глобалізації економічного розвитку: Монографія: У 2т. – Т.ІІ / За заг. ред. Д.Г. Лук’яненка, А.М. Поручника. – К.: КНЕУ, 2006.-С.279-529.
18. Dave Patnaik. The Future of Finance: 5 Banking Trends to Watch [Електронний ресурс] / Dave Patnaik. – 2019. – Режим доступу до ресурсу: https://www.trupointpartners.com/blog/the-future-of-finance-5-banking-trends-to-watch.
19. Alex Hales. Emerging Technology Trends for Banking Industry in 2020 & Beyond [Електронний ресурс] / Alex Hales. – 2019. – Режим доступу до ресурсу: https://towardsdatascience.com/emerging-technology-trends-for-banking-industry-in-2020-beyond-b6ec30f2c102.
20. Andrew Meola. https://www.businessinsider.com/banking-industry-trends [Електронний ресурс] / Andrew Meola. – 2019. – Режим доступу до ресурсу: https://www.businessinsider.com/banking-industry-trends.
21. Уніфіковані звичаї та правила по документарному акредитиву (UCP № 600) [Електронний ресурс] : правила, затверджені Міжнародною торгівельною палатою від 01.01.2007 № 600. – Режим доступу : http://zakon1.rada.gov ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=988_013.
22. World Trade Organization (WTO) (2014a), News item, “Azevêdo hails Basel decision on trade finance as ‘good news’ for developing countries,” 17 January 2014, https://www.wto.org/english/ news_e/news14_e/dgra_17jan14_e.htm
23. Payment Systems: Design, Governance and Oversight", edited by Bruce J. Summers, Central Banking Publications Ltd, London, 2012, p.
24. Менеджмент зовнішньоекономічної діяльності: Підручник / С.О.Гуткевич, М.Д.Коринько, Л.В.Руденко-Сударєва та ін. _ К.: Вид-во Цифрова типографія, 2012. – 688 с.
25. Міжнародні фінанси : підручник . / О.М.Мозговий, Т.В.Мусієць, Л.В.Руденко-Сударєва та ін. ; за наук.ред. д.е.н.,проф.. О.М.Мозгового. – К.:КНЕУ, 2015. – 515 с.
26. Payment Systems: Design, Governance and Oversight", edited by Bruce J. Summers, Central Banking Publications Ltd, London, 2012, p.
27. "What is a Payment System?" (PDF). Federal Reserve Bank of New York. October 13, 2000. Retrieved 23 July 2015.
28. The Good and the Bad of Swift Programming Language [Електронний ресурс]. – 2019. – Режим доступу до ресурсу: https://www.altexsoft.com/blog/engineering/the-good-and-the-bad-of-swift-programming-language/.
29. Mike Faden. The Road to Real-Time B2B Payments for International Payments [Електронний ресурс] / Mike Faden // 2019 – Режим доступу до ресурсу: https://www.americanexpress.com/en-gb/business/trends-and-insights/articles/real-time-international-payments/
30. What Consumers Think About Chip Cards and Mobile Payments [Електронний ресурс]. – 2018. – Режим доступу до ресурсу: https://squareup.com/us/en/townsquare/what-consumers-think-about-chip-cards-and-mobile-payments.
31. WILL KENTON. Clearing House Interbank Payments System (CHIPS) [Електронний ресурс] / WILL KENTON. – 2018. – Режим доступу до ресурсу: https://www.investopedia.com/terms/clearing-house-interbank-payments-system-chips.asp.
32. Банківські гарантії. // Вісник. – 2017.
33. Офіційний сайт Ощадбанку [Електронний ресурс] – Режим доступу до ресурсу: https://www.oschadbank.ua/ua.
34. TROY SEGAL. Bank Guarantee vs. Letter of Credit: What's the Difference? [Електронний ресурс] / TROY SEGAL. – 2020. – Режим доступу до ресурсу: https://www.investopedia.com/ask/answers/difference-between-bank-guarantee-and-letter-of-credit/.
35. Mirjana Knežević and Aleksandar Lukić. The importance of bank guarantees in modern business (business environment in Serbia) Investment Management and Financial Innovations, Volume 13, Issue 3, 2016.
36. Ariana, A. & Damirchiyeva, M. (2013). Bank Guarantees, Journal of Basic and Applied Scientific Research, 3, pp. 436-438; Mirjana Knežević and Aleksandar Lukić. The importance of bank guarantees in modern business (business environment in Serbia) Investment Management and Financial Innovations, Volume 13, Issue 3, 2016.
37. Ms. Amrita Ganguli, Bank Guarantees: An Analysis, MANUPATRA, ( July 11, 2018, 11:05), Avaibale at: http://www.manupatrafast.com/articles/PopOpenArticle.aspx?ID=70c1051d-5804-409a-a55b-5e0243dfc004&txtsearch=Subject:%20Finance/Banking.
38. SWIFT gpi Next level cross-border payments [Електронний ресурс]. – 2019. – Режим доступу до ресурсу: https://www.coconet.de/en/corporate-banking-solutions/swift-gpi-tracker/.
39. Swift gpi [Електронний ресурс]. – 2018. – Режим доступу до ресурсу: https://www.incentage.com/swift-gpi/.
40. Karsten Kiefer. SWIFT gpi: A New Era in Treasury [Електронний ресурс] / Karsten Kiefer. – 2018. – Режим доступу до ресурсу: https://www.bellin.com/blog/swift-gpi-transparent-cross-border-payments/.
41. SWIFT gpi. Time for action – Frankfurt: Deutsche Bank., 2018. – 22 с. – (Global Transaction Banking).
42. SWIFT gpi: Cross-border payments, transformed [Електронний ресурс]. – 2019. – Режим доступу до ресурсу: https://www.swift.com/our-solutions/swift-gpi.
43. Ірина Литовченко. SWIFT gpi: зачем банкам глобальная платежная инновация [Електронний ресурс] / Ірина Литовченко. – 2018. – Режим доступу до ресурсу: https://psm7.com/payment-systems/swift-gpi-globalnaya-platezhnaya-innovaciya.html.
44. Закон про банк та банківську діяльність [Електронний ресурс] – Режим доступу до ресурсу: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2121-14.
45. Про міжнародне приватне право [Електронний ресурс] – Режим доступу до ресурсу: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2709-15.
46. Постанови НБУ [Електронний ресурс] – Режим доступу до ресурсу: https://bank.gov.ua/.
47. Положення для проведення міжнародних розрахунків через акціонерне товариство ‘‘Державний ощадний банк України”. – 2008. – С. 2008.
Вступ
Процеси ринкової трансформації в Україні, діяльність зовнішньоекономічної діяльності національних економічних операторів, їх вихід на міжнародні ринки товарів та послуг потребують подальшого вдосконалення законодавчої бази та організаційного забезпечення платежів за операціями експорту та імпорту та підвищення його ефективності.
Актуальність теми. Міжнародна торгівля - це прибутковий, але складний та ризикований бізнес, який потребує спеціалізованих та систематичних знань. Продавці та покупці, які беруть участь в експортних та імпортних операціях, мають різні інтереси, включаючи вибір способів оплати, способів та умов. Правильний вибір та використання залежать від швидкості та гарантії оплати, суми витрат, пов’язаних із здійсненням платежів та запобігання втратам. Дослідженням даного питання займались Т.М.Циганкова, Л.В. Руденко-Сударєва, О.М. Мозговий, А.М. Поручник, В.В. Токарь, М.І.Диба, Т.В. Мусієць, В.А. Ющенко, та інші.
У той же час проблеми вибору ефективних методів та методів організації платежів через експортні та імпортні операції та оцінки впливу способів оплати та методів оплати на фінансовий стан вирішуються окремо. Бізнес Не проводилось наукових досліджень під час експортних та імпортних операцій. Комплексний і всебічний підхід до цього питання не отримав достатнього теоретичного та методологічного обгрунтування. Необхідно встановити характер організації платежів за експортно-імпортні операції, економічну основу вибору способів і методів платежів, розробку методологічних підходів для оцінки впливу структури міжнародних операцій на операцію. Фінансовий стан економічних операторів, експертиза та узагальнення національного досвіду. Ця потреба пов'язана з тим, що ця проблема є однією із стратегій, від якої залежить успіх комерційних структур на міжнародному ринку товарів і послуг.
Мета дипломної роботи є базування на теоретико-методологічних засадах та практичних рекомендаціях щодо організації розрахунків експортно-імпортних операцій економічних операторів та моделювати кількісні заходи ступеня їх фінансової стійкості з урахуванням впливу зовнішніх факторів та внутрішній
Для цього необхідно було здійснити вирішення таких завдань:
- визначити фактори та умови, що впливають на діяльність національних економічних операторів у процесі експортних та імпортних операцій;
- оцінити правове середовище та вплив валютного регулювання та контролю на розвиток експортної та імпортної діяльності;
- аналізувати та систематизувати способи оплати та способи оплати експортних та імпортних операцій;
- оцінити вплив структури міжнародних операцій на банківську діяльність;
- удосконалити класифікацію способів оплати та форм оплати за експортними та імпортними операціями та підтвердити їх вибір;
- визначити цінність конкретних способів і методів оплати на основі вдосконалення традиційного підходу до реальної вартості грошей з позиції експортера та імпортера.
Предметом дослідження є теоретико-методологічна база вдосконалення організації розрахунків з експорту та імпорту українських економічних суб'єктів в умовах ринкових змін.
Предметом дослідження є розрахунки між національними та зовнішньоекономічними суб'єктами, які беруть участь міжнародній економічній діяльності.
Методи дослідження: основою є дослідженння економічної теорії, наукових досліджень, що проводяться провідними національними та зарубіжними економістами та науковцями у галузі рахунків та грошових розрахунків.
Інформаційною базою дослідження є наукові монографії та статті зарубіжних і вітчизняних вчених, публікації у періодичних виданнях; матеріали міжнародних конференцій, статистичні та аналітичні матеріали Державної служби статистики України.
Наукове значення отриманих результатів. Основні положення, які формують наукове значення результатів проведеного дослідження, полягають в: аналізі здійснення розрахункових операцій та формування системи кореспондентських відносин в банківській системі України.
Практичне значення отриманих результатів. Результати дослідження можуть бути використані державними установами та відповідними підрозділами Міністерства фінансів України, Міністерства інфраструктури України. Крім того, отримані результати досліджені можуть бути використані окремими фінансово-кредитними установами.
Структура роботи. Дипломна робота складається із вступу, 3 розділів, висновків, списку використаних джерел та додатків. Загальний обсяг магістерської роботи становить 93 сторінок комп’ютерного тексту, в якому розміщено 21 рисунок на 21 сторінці, 6 таблиць на 8 сторінках і 2 додатки на 6 сторінках. Список використаних джерел налічує 55 найменуваннь.
Висновок
Виходячи з вивчення матеріалів та теоретичних та практичних напрямків організації розрахунків експортних та імпортних операцій, робимо висновки:
1.Необхідно дбати про збільшення експортного потенціалу виробників, продукція яких вже відома на міжнародних ринках, але також необхідно просувати і іншу продукцію на міжнародному ринку.
2.На внутрішньому ринку споживачі користуються великим попитом, але через адміністративні перешкоди вони не експортуються за кордон. Щоб підтримати динамізм свого зростання, українські виробники повинні стати привабливими для інвесторів на міжнародних ринках, а щоб отримати статус країни з розвиненою ринковою економікою, Україна повинна створити рівні умови для всіх економічних суб’єктів та лібералізуватись.
3.Зовнішньоторговельна політика впливає на перспективи розвитку міжнародних платежів, що визначаються на основі електронних технологій. На створення глобальної інформаційної мережі Інтернет вплинули банківські технології. Це не випадкові випадки комерційних компаній, це найбільш інтегровані способи оплати в Інтернеті. Дослідження визначило одну з нових форм оплати, SWIFT-gpi, яка дозволяє іноземним та іншим компаніям відстежувати перекази через додаток для смартфонів.
4. Сучасні комунікації мають значний вплив на рух капіталі та мають значний вплив на національну економіку, що в свою чергу впливає на фінансове становище країни та розвиток банківської структури.
5. Під час написання роботи було прослідковано тенденцію змін експортно-імпортних операцій та проведення банком платежів.
6. Виходячи з опрацьованої інформації можна легко зробити висновок щодо найкращої форми розрахунку для кожного суб’єкта.
7. Українські банки з розвитком зовнішньоекономічної діяльності стають на шлях розвитку банківської системи і гарантують безпечність здійснення розрахункових операцій для кожного суб’єкта, через що більше спрямованість на залучення корпоративних клієнтів.
8. При затвердженні кожної статті закону про банк та банківську діяльність України враховуються міжнародні стандарти та норми законодавства.
9. Швидкість та відповідальність отримання платежу та сума витрат, пов’язаних з банківськими операціями, визначаються вибором форм та умов оплати. Тому країни зовнішньої торгівлі в процесі переговорів погоджують деталі умов оплати, а потім коригують їх у договорі.
10. Форми міжнародних платежів, розроблені за допомогою міжнародної практики, є різновидом захисту від валютних ризиків і відрізняються механізмом, ступенем гарантії та формою участі в банківських операціях. Тому слід обрати метод розрахунку, який захищає інтереси як експортера, так і імпортера, незалежно від економічної та політичної стабільності іншої країни.
11. Форми міжнародних платежів, розроблені за допомогою міжнародної практики, є різновидом захисту від валютних ризиків і відрізняються механізмом, ступенем гарантії та формою участі в банківських операціях. Тому слід обрати метод розрахунку, який захищає інтереси як експортера, так і імпортера, незалежно від економічної та політичної стабільності іншої країни.
12. Одним з важливих пунктів в роботі є положення України на світовому ринку, а також в системі міжнародних розрахунків.
Основні елементи міжнародних розрахунків наведені в цьому документі. Основні форми міжнародних розрахунків, які зараз використовуються, розглядаються як механізм їх здійснення та як фактори, що впливають на вибір тієї чи іншої форми розрахунку. Крім того, було виділено два основні види оплати, акредитиви та банківську гарантію, такі як найпоширеніші форми міжнародних платежів, які відповідають вимогам розрахунку як експортерів, так і імпортерів. Аналіз в роботі було здійснено відштовхуючись від наявних зовнішньоекономічних відносин вітчизняних підприємств з суб’єктами, що є представниками інших країн. Враховуючи кількість проведених розрахунків через АТ «Ощадбанк» ми можемо зробити висновок, що цей банк займає значну частку в даному сегменті, але велика кількість підприємств проводять міжнародні розрахунки через інші банки. Тому дослідити більш детально даний процес без наявності статистичних даних технічно не можливо. Що робить це дослідження лише припущенням, що розвиток банківської діяльності у сфері міжнародних розрахунків пов’язано з експортно-імпортними операціями.